Оновлено! Відбудова-2025 на Півдні: які об’єкти та за скільки планують відновити
03 лютого 2025 р. 09:45
Фотоколаж: ЦПР
В листопаді 2022 року уряд України впровадив у використання єдину цифрову інтегровану інформаційно-аналітичну систему управління процесом відбудови інфраструктури DREAM. Згідно з Постановою КМУ, саме в DREAM можна побачити, які об’єкти планують відновити або відбудувати й скільки це може вартувати. Також в екосистемі зазначено, хто долучився до фінансування проєктів. Адже гроші можуть виділяти на відбудову не лише з державного або місцевого бюджету, до цього можуть додатись й міжнародні донори.
Партнерами з відновлення є Естонська Республіка, Королівство Данія, Литовська Республіка, Федеративна Республіка Німеччина та Швейцарська Конфедерація, а донорами – Міжнародний банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк, Німецька кредитна установа для відбудови та Європейський банк реконструкції та розвитку.
Центр публічних розслідувань промоніторив заявки, які різні установи Півдня подали до DREAM з початку 2025 року. Розповідаємо про найцікавіші з них.
В пошуках грошей
З початку 2025 року в екосистемі DREAM організації та заклади Одеської, Миколаївської та Херсонської областей зареєстрували 214 заявок на 42,4 мільярда гривень. При цьому погоджено фінансування на 653,5 мільйона. Зазначимо також, що деякі проєкти поки подані з нульовою вартістю, тобто кошторис цих робіт не прорахований.
На Одещині для відновлення 132 об’єктів потрібно 40,3 мільярда гривень, а поки є лише 397,6 мільйона. Найбільше проєктів з відбудови – 32 – планують реалізувати саме в Одесі. Їх загальна вартість - 1,31 мільярда гривень. Але найдорожчий - у селищі Великодолинське. Взагалі там подали п'ять проєктів на загальну вартість – понад 32 мільярди гривень.
40 об’єктів на 1,5 мільярда гривень планують відбудувати на Миколаївщині. З них є лише 191,2 мільйона гривень. На першому місці по заявленим проєктам й по вартості – Миколаївська громада. Там планують оновити 15 об’єктів на 579,2 мільйона гривень.
В планах херсонських організацій відновити 35 об’єктів на 488,2 мільйона гривень, підтверджено 65,5 мільйона. В Херсоні мають намір відновити найбільше – 21 об’єкт – на загальну суму 11,8 мільйона гривень. А у Великоолександрівці - три, але за 158,9 мільйона гривень.
Найбільше поданих проєктів стосуються медзакладів, навчальних закладів та відновлення водопостачання.
Зазначимо, що в графіці йдеться про офіційні данні вартості проєктів. Однак досліджуючи плани щодо відновлення, ЦПР встановив, що деякі організації та заклади внесли заявки з суттєвими помилками. Тож реальна сума загального орієнтовного бюджету по Півдню щонайменше нижча на 34 мільярди гривень й може складати 8,4 мільярда гривень.
Садочок та укриття на Одещині
Найдорожчий об’єкт в регіоні планує реалізувати Великодолинська селищна рада. 23 січня 2025 року вони подали до екосистеми DREAM проєкт щодо реконструкції існуючих будівель дитячого садочку "Теремок" з улаштуванням споруди подвійного призначення з властивостями протирадіаційного укриття.
Офіційна вартість проєкту, зазначена на сайті, - 32,7 мільярда гривень. Загальний обсяг підтверджених джерел фінансування – 0 гривень. Мета проєкту – забезпечення безпеки та безперебійного доступу осіб до соціальних послуг. Які роботи планують реалізувати, замовник поки не вказав.
Оскільки вартість цього проєкту в рази перевищує вартість інших подібних проєктів, ЦПР звернувся до замовника за поясненнями. У відділі освіти, культури, спорту та молодіжної політики Великодолинської селищної ради таки підтвердили, що зробили помилку – загальний обсяг робіт вартує 32,7 мільйона, а не мільярда гривень. Пообіцяли найскоріше це виправити.
До речі таку ж помилку зробила й Біляївська міська рада, коли подавала заявку на будівництво укриття для Біляївського ліцею №1. Вони замість 1,3 мільйона гривень вказали 1,3 мільярда гривень. Також пообіцяли виправити невірно зазначену суму.
Один з проєктів, фінансування якого покрито повністю – будівництво укриття у Вигодянському ліцеї. Проєкт 21 січня подала Вигодянська сільська рада. Вартість проєкту - 84,7 мільйона гривень. Гроші мають надійти від державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проєкту на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту (облаштування укриттів), зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою. Мета проєкту – забезпечення безперебійного доступу осіб до освітніх послуг. Загальна місткість сховища - 711 людей. Укриття має бути облаштоване двома входами виходами, мати відповідну вентиляцію й освітлення та аварійне електропостачання.
Психоневрологічне відділення та хлораторна станція на Миколаївщині
На минулому тижні департамент містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації подав до DREAM один з найдорожчих на сьогодні проєктів щодо будівництва будівель психоневрологічного відділення "Миколаївського обласного центру психічного здоров’я".
Вартість проєкту - 328,4 мільйона гривень. Загальний обсяг підтверджених джерел фінансування – 0 мільйона гривень. Мета проєкту – забезпечення якісного та безперебійного доступу осіб до охорони здоров'я. Відділення, згідно з проєктом, має бути забезпечено всіма необхідними інженерними мережами, включаючи водопостачання, водовідведення, електропостачання, опалення, вентиляцію та засоби протипожежного захисту. Також має бути передбачена доступність для відвідування і безперешкодність переміщення всередині будівлі.
Читайте також: На що витрачають гроші служби відновлення на Одещині та Миколаївщині
Повністю має фінансування проєкт реконструкції хлораторних станцій в Первомайську. Заявку на ремонт подало управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради. Вартість проєкту - 123,6 мільйона гривень. Гроші також можуть надійти з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проєктів в рамках Програми відновлення України. Мета проєкту – технічне переоснащення хлораторних станцій із заміною системи знезараження питної води рідким хлором на знезараження розчином гіпохлориту натрію. Проєктом передбачена реконструкція існуючих хлораторних станцій на очисних спорудах ОВНС-1, що знаходиться по вул. Поповича,125, яка очищає воду для питних потреб міста з річки Синюха та очисних спорудах ОВНС-2, що знаходиться по вул. Січових стрільців, 46, яка очищає воду для питних потреб міста з річки Південний Буг.
Лікарня та амбулаторія на Херсонщині
Найдорожчий об’єкт з відновлення в області – капітальний ремонт будівлі Великоолександрівської лікарні. Проєкт до екосистеми 20 січня подав департамент розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації.
Вартість проєкту – 120,7 мільйона гривень. Загальний обсяг підтверджених джерел фінансування – 1,5 мільйона гривень. Гроші також можуть надійти з державного бюджету в рамках Програми відновлення України. Мета проєкту – покращення умов надання медичних послуг шляхом модернізації інфраструктури будівлі, забезпечення енергоефективності, створення комфортних умов для пацієнтів і медичного персоналу. Для цього планують відновити зовнішні та внутрішні конструкції будівлі, замінити інженерні мережі, покрівлю, вікна, двері, утеплити фасад та модернізувати систему опалення. Відновлення лікарні також передбачає впровадження інклюзії. Тому передбачені підйомник або ліфт для доступу до верхніх поверхів, а дверні прорізи мають розширити.
Найбільший відсоток підтверджених джерел має проєкт з будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини у селі Давидів Брід.
Вартість проєкту - 33,5 мільйона гривень. Загальний обсяг підтверджених джерел фінансування – 21,9 мільйона гривень. Гроші на реалізацію проєкту мають надійти від Європейського Інвестиційного Банку як підтримка впровадження Рамкової позики Програми відновлення України. Мета будівництва закладу – сучасні умови для роботи медичного персоналу та доступність медичної допомоги для місцевого населення. Проєкт передбачає зведення одноповерхової будівлі амбулаторії, яка відповідатиме стандартам функціональності, енергоефективності та інклюзивності. Споруда буде забезпечена всіма необхідними інженерними мережами, включаючи водопостачання, водовідведення, електропостачання, опалення, вентиляцію та засоби протипожежного захисту. В приміщенні амбулаторії планують облаштувати кабінети лікарів, процедурний кабінет та кабінет вакцинації, зону очікування для пацієнтів. Також передбачена можливість встановлення сонячних панелей для часткового забезпечення енергопотреб та система збору дощової води для технічних потреб.
Відновлення без служби відновлення
З квітня 2023 року відновленням зруйнованих та пошкоджених росіянами об’єктів в Україні має займатись Служба відновлення та розвитку інфраструктури (СВРІ), яку уряд трансформував зі Служби автомобільних доріг. Гроші на відбудову мали надходити з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
Як раніше пояснював голова правління ГО "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик, фактично у 2023 році та на початку 2024 року Фонд ліквідації наслідків збройної агресії був використаний.
Зараз, згідно з відповіді СВРІ в Одеській та Миколаївській областях, яку вони надали на запит ЦПР, станом на сьогодні Служби не мають затверджених планів фінансування на 2025 рік. Також не передбачено й фінансування відновлення об'єктів інфраструктури, пошкодженої внаслідок військових дій. Тож Служба відновлення існує де-юре, але де-факто – органи місцевого самоврядування та бюджетні організації й установи самі шукають гроші та інвесторів.
Фото: Dream
Олеся Ланцман17 січня 2025 р. 15:33
29 грудня 2024 р. 18:36
26 грудня 2024 р. 08:08